Brokovnice 16 Lefaucheux

 

Brokovnice Lefachaux byla vyrobena zatím neznámým puškařem. Tento druh zbraní vybavený zvláštním způsobem iniciace zápalky náboje byl vyráběn do 1.sv. a byl používán do 2.sv. Zbraň byla uložena v nevhodných podmínkách, kde zbraň nebyla chráněna proti vlhku a korozi. Kov byl místy napaden hloubkovou korozí a mimo prachu byla zbraň znečištěn různými barvami. Dřevo bylo změnami  teplot, vlhkostí a nevhodným chováním popraskáno, napadeno houbou a rozštípáním jednak v hlavišti a i v pistolové rukojeti. Předchozí majitel ze zbraně odmontoval oba zámky a nevhodným chováním došlo k deformacím hlavní, rozštípnutím botky, uštípnutím části pažby v hlavišti a četným zlomeninám v části pistolové rukojeti. 

Po prvotním mechanickém a chemickém odstranění nečistot jsem přistoupil k vyrovnání hlavní,  vyčištění a zafixování dřevěné pažby. Na kovových částech se při čištění začala objevovat zanesená a korozí poškozená rytina. Z pažby po prvotním očištění  jsem odstranil prasklou botku a zrezlé šrouby přidržující botku. Z pažby jsem vyjmul rozštípané části pistolové rukojeti a postupně jsem je slepil v jeden celek který byl zpět v lepen do pažby. Podle dobových katalogů jsem navrhl a vytvořil výkresy kohoutů. tvar a podobu zámkových desek jsem převzal podle vytvořených otvorů v pažbě. Zámkové desky jsem vytvořil z 5mm silného plechu vyřezáním pilkou a dopilováním do konečného tvaru. Podle již vytvořených vybrání v pistolové rukojeti pažby jsem nakreslil i zbylé části mechanismu. 

 

 Historie

V roce 1935 byl udělen ve Franci patent na zadovku a náboj pařížskému puškaři Casimiru Lefaucheuxovi . Zbraň byla komorována na náboj z jednoho kusu s kolíčkovým zápalem. Nábojnice měla papírový plášť a mosazné dnové kování. Kováním  kolmo k ose procházel  zašpičatělý ocelový kolíček  který hrotem dosedal do zápalky. Při výstřelu docházelo k deformování  náboje a proto byl nevhodný pro praktické použití.  Roku 1846  Houlier zesílil dno nábojnice Lefaucheuxovo náboje vložkou z lisového papíru v jehož středu byla kolíčková zápalka. Od roku 1850 začal Eugene syn  Casimira Lefaucheuxe vyrábět  zbraně pro náboje s kolíčkovou zápalkou a označoval je jako systém „Lefaucheux“  Náboje pro revolvery s kovovou nábojnicí se vyráběli  do začátku 1. Sv. války. A náboje s papírovou nábojnicí výjimečně až do 2. sv. války.